img
Covid-19 - Kıbrıs ın Online Etkinlik Biletleri Satış Adresi
img
Yeni

Covid-19

Koronavirüs nedir?
Koronavirüs, insanlarda ve hayvanlarda hastalıklara sebep olabilen geniş çaplı bir virüs familyasıdır. İnsanlarda, bu familyanın birkaç türünün solunumla ilgili enfeksiyonlara sebep olduğu bilinmektedir. Orta Doğu Solunum Sendromu ve Şiddetli Akut Yolu Sendromu koronavirüs familyasının türlerindendir. En son olarak ortaya çıkan koronavirüs, COVID-19 adlı koronavirüs hastalığına sebep olmaktadır. COVID-19, son zamanlarda ortaya çıkan koronavirüsün sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Daha öncesinde bilinmeyen ve yeni olan bu virüsün, Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde çıkan salgınla birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir

COVID-19’un belirtileri nelerdir?
COVID-19’un en yaygın belirtileri ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür. Bazı hastalarda ağrı, sızı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, farenjit ve ishal olarak belirti göstermektedir. Bu belirtiler genellikle yavaş yavaş ve aşama aşama başlamaktadır. Bazı insanlara enfeksiyon bulaşmış olsa bile herhangi bir belirti göstermeyip ve herhangi bir ağrı sızı göstermemektedir. Hastaların çoğu (%80), hastalıktan herhangi bir özel tedaviye ihtiyaç duymadan iyileşmekte. COVID-19 enfeksiyonu bulaşan her altı kişiden biri ciddi bir şekilde hastalanıp, nefes alıp vermede ciddi zorluklar yaşamaktadır. Yaşlı insanlarda ve yüksek kan basıncı, kalp problemleri veya diyabet hastalığı olan insanlarda ciddi hastalıkların oluşma eğilimi daha yüksektir. Enfeksiyon bulaşmış hastaların sadece %2’si ölmüştür. Ateş, öksürük ve nefes alıp vermede zorluk çekenlerin tıbbi müdahaleye başvurmaları tavsiye edilmektedir.

COVID-19 enfeksiyonu nasıl yayılıyor ?
Henüz enfeksiyon bulaşmamış insanlara, COVID-19 enfeksiyonu bulaşmış kişiler aracılığıyla bulaşabilmektedir. Hastalık, COVID-19 enfeksiyonu taşıyan bir kişinin öksürmesi veya nefes vermesi sonucu ağızdan ya da burundan çıkan küçük damlacıklar aracılığıyla bulaşabiliyor. Bu damlacıklar kişinin etrafındaki nesnelerin üzerine ve çevresine yayılabilmekte. Henüz enfeksiyonu kapmamış diğer insanlar, bu nesnelere ya da yüzeylere dokunup sonrasında gözlerine, burunlarına veya ağızlarına dokunmalarıyla COVID-19 enfeksiyonunu kapabilirler. Bu yüzden hasta olan veya hapşıran, öksüren kişilerden en az bir metre uzak durulması önemlidir..
 
COVID-19 enfeksiyonu hava yoluyla bulaşabilir mi ?
Bugüne kadar yapılan çalışmalarda, COVID-19 enfeksiyonunun temel olarak solunum yoluyla ortaya çıkan damlacıklar aracılığıyla bulaşmaktadır.

COVID-19 enfeksiyonu, herhangi bir belirti göstermeyen bir kişiden bulaşabilir mi ?
Enfeksiyonun bulaşmasındaki temel yol, solunum veya öksürük sonucu ortaya çıkan damlacıklardır. Herhangi bir belirti göstermeyen bir kişiden COVID-19 bulaşma ihtimali çok düşüktür. Fakat COVID-19 enfeksiyonu belirtisi başlayan kişilerin çoğunda bu belirtiler yavaş yavaş kendini göstermektedir. Bu bilgi özellikle hastalığın erken evrelerinde geçerlidir. Bu nedenle, kendini hasta hissetmeyen fakat öksüren bir kişiden hastalığı kapmak mümkündür.

Kendimi korumak ve hastalığın yayılmasını önlemek için ne yapabilirim?
Dünya Sağlık Örgütü web sitesinden, ulusal ve yerel halk sağlığı basin örgütlerinin yayın kanallarından yayınlanan, COVID-19 salgınıyla ilgili en son haberleri takip ediniz. COVID-19 hala Çin'deki ve diğer ülkelerdeki insanları bazı salgınlarla etkilemektedir. Enfeksiyon bulaşan çoğu insan hafif bir hastalık yaşar ve iyileşir fakat bazıları için durum daha ciddi bir hal alabilir. Aşağıdakileri yaparak sağlığınıza dikkat edin ve başkalarını koruyun:

  • Ellerinizi alkol bazlı dezenfektan ya da sabunlu su ile düzenli olarak ve iyice yıkayın.
  • Kendiniz ile öksüren veya hapşıran herhangi bir kişi ile aranızda en az 1 metre mesafe bırakın.
  • Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının.
  • Sizin ve çevrenizdeki insanların iyi bir solunum hijyenine sahip olduğundan emin olun. Öksürdüğünüzde veya hapşırdığınızda ağzınızı ve burnunuzu bükülmüş dirsek veya mendil ile kapatmalısınız. Hemen ardından kullanılan mendili üstü kapalı bir çöp kutusuna atmalısınız.
  • Kendinizi hasta hissediyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük ve nefes alıp vermede zorluk çekiyorsanız tıbbi müdaheleye başvurun. Yerel sağlık yetkililerinin talimatlarını uygulayın.
  • COVID-19 hakkındaki son gelişmelerden haberdar olun. Kendinizi ve başkalarını COVID-19'dan nasıl koruyacağınız hakkında sağlık uzmanınız, ulusal ve yerel halk sağlığı yetkilileri ve işvereniniz tarafından verilen tavsiyelere uyun.

E-Bülten

Yeni Etkinlik, Haberler ve Duyurulardan Hemen Haberdar Olmak İsterseniz Mailinizi Sisteme Kayıt Etmeniz Yeterli Olacaktır.